Neli suurimat IT-riski ja kuidas neid vältida

Küberturvalisus on tänapäeva maailmas aina tõsisem teema, millega silmitsi seistes aga paljud inimesed kahjuks väga naiivselt käituvad. Nii öelda “minuga seda ei juhtu” mentaliteet on põhjus, miks inimesed nii era- kui ka ärielus küberrünnakute ohvriteks satuvad. Eelmisel nädalal korraldasime Trumpautos oma klientidel webinari, kus arendusjuht Kenno Kink rääkis neljast suurimast IT-riskist, millega eraisikud ja ettevõtted kokkupuutuvad, kuidas neid maandada ning mida teeb Trumpauto selleks, et oma kliente kaitsta.

Esimese riski märksõnaks on paroolid. Paroolid peaksid olemas olema igal seadmel, internetivõrgul ning kontol, kus võimalik, sest need pakuvad esmase ning kõige otsesema kaitse. Paroolist võib mõelda peaaegu nagu ukselukust – kui te ei jätaks oma kodu ust lahkudes pärani, ärge tehke seda ka oma arvuti, telefoni või näiteks Trumpauto kontoga. Lisaks paroolidele aitab seadmeid ja kontosid kaitsta two-factor authentication ehk kaheastmeline autentimine. See tähendab, et lisaks paroolile tuleb sisse logides ka nutiseadme rakendust kasutades kinnitada, et ikka teie ise sisse logimas olete. Trumpauto süsteemis on kõikides pakettides kaheastmeline autentimine olemas – muuseas saab seda nõuda nii, et kõik töökoja kontod seda kasutama ka peavad.

Teiseks riskiks on kontodega kaasnevad õigused. Ettevõtte või töökoja töötajatele kontosid luues tasub meeles pidada deviisi “minimaalselt palju, maksimaalselt vähe” ehk seda, et ligipääs erinevatele seadetele ning informatsioonile peaks olema ainult vajaduspõhine. Mitte, et oma töötajaid pahatahtlikkuses peaks kahtlustama, kuid siiski aitab ebavajaliku ligipääsu puudumine hoida ära suuremaid ning väiksemaid apsakaid. Lisaks ei tohi unustada varasemate töötajate kontode sulgemist, et ära hoida potentsiaalseid tulevikuprobleeme.

Arvutikaitse on kolmas aspekt, mille puudumisel ei ole suurt kasu ka eelmise kahe kontrollimisest. Viirusetõrje võib küll tunduda nagu järjekordne programm, mis suurt midagi tegemata arvutis ruumi võtab, kuid tegelikult on see arvutile sama oluline, kui kodule suitsuandur. Arvuti ning võrgu tulemüürid omakorda aitavad peatada viiruste levikut vastavalt kas ühe seadme siseselt või kõikide samasse internetivõrku ühendatud arvutite seas. Lisaks arvutikaitsele on üliolulised ka andmete varukoopiad – kui viirus siiski arvutile ligi pääseb või mõni seade lihtsalt töötamast lakkab on tänu nendele kõik informatsioon kättesaadav. Trumpauto tarkvaras on töökoja andmetest varukoopiad alati olemas!

Viimaseks suureks ohuks on avalikud ja turvamata võrgud. Nende kasutamine ükskõik milliste toimingute jaoks annab lihtsasti ligipääsu teie arvutile ja sealsele infole kõigile, kes natukenegi midagi IT maailmast taipavad ning oma oskusi proovida tahavad. Näiteks kasutavad ITd õppivad noored tihti avalikke võrke just nimelt “häkkimise” harjutamiseks ning kui juba neile on turvamata internetiühenduste kaudu kõige võrgusoleva kättesaamine lapsemäng, mida siis veel pahatahtlikematest tegelastest rääkida. Seega tasub ka töökoja asjade ajamiseks kasutada ainult kontrollitud, muudetud paroolidega turvalisi võrke.

Trumpautos oleme teinud kõik selleks, et meie klientide jaoks oleks nii need kui muud võimalikud turvariski minimeeritud. Vaata siit järele ka eelmise nädala webinari, et kuulda veel täpsemalt erinevate turvariskide ning meie panuse kohta, kuidas neid maandada.

Registreeri LIVE DEMOle