Eesti start-up digitaliseerib autoremondisektorit ning sirutab haaret Prantsusmaale ja Nigeeriasse

Artikkel: Rivo Veski

Foto: Georg Veskimägi

 

Delfi Ärileht: https://arileht.delfi.ee/artikkel/120241503/juba-sada-kasutajat-ainuuksi-eestis-uus-tousev-taht-idumaailmas-ulatas-abikae-ka-siinsele-rallisoitjale

Geenius: https://digipro.geenius.ee/rubriik/varskeidufirma/autotookodadele-tarkvara-arendav-trumpauto-kaasab-laienemiseks-veerand-miljonit-eurot/

Delfi RU: https://rus.delfi.ee/statja/120242286/estonskiy-startap-ocifrovyvaet-sektor-avtoremonta-i-rasshiryaet-svoe-prisutstvie-vo-francii-nigerii-i-uzbekistane

Autoremonditöökodadele tarkvaralahenduse loonud Rando Pärna ja Madis Holzberg ei osanud veel mõni aasta tagasi aimatagi, et nende idee teostus muutub saja Eesti remonditöökoja igapäevaseks tööriistaks. Täna liigub Trumpauto raha kaasamise kursil, et jätkata laienemist Lätis ja Leedus, katsetused on käsil ka Prantsusmaal, Nigeerias ja Usbekistanis. EUStartup.newsi hiljutises ülevaateloos paiguta? Trumpauto Eesti kõige lootustandvamate uute iduettevõtete edetabelisse.

Enam kui kümme aastat alustavate tehnoloogiaettevõtetega tööd teinud Rando ning terve elu autode ja rallikrossiga tegelenud Madis said äripartneriteks mõneti juhuslikult.

„Minu igapäevatöö juurde kuulus autohooldustarkvara. See oli jube keeruline ja sellega tuli nii palju vaeva näha!“ mäletab Madis. „Tekkis väga tugev tunne: peab saama lihtsamini!“

Samal ajal töötas Rando koos oma toonase äripartneri Kenno Kingiga Trumpauto algse versiooni kallal. Kontaktist Madisega jõuti aga koos välja konkreetsema suunani. Nõnda toimus ka projektimeeskonnas muutus ja edasi mindi juba kahekesi. „Meie eesmärgiks sai luua midagi, mis lahendaks autoremonditöökoja kõik probleemid ühes programmis – mugavast broneerimisest, ülevaatlikku halduse ja ärianalüütikani välja,“ kirjeldab Rando.

Nagu elus ikka, mängis ka Trumpauto õnnestumise puhul suurt rolli juhus.

„Mul oli vaja arendajat, Randol oli vaja teadmisi, kuidas töökojad töötavad. Sellest sündiski Trumpauto,“ ütleb Madis.

Nõnda asusid mehed autoremondimaailmale uut kvaliteeti looma ja oma kasvu jõulisemalt kiirendama.

Visioon: kaasaegne ärijuhtimine remonditöökodadesse

Autoremonditöökodade turul leidub eritüüpi ja erisuuruses ettevõtjaid. Autode remondi ja hooldusega tegelevad nii margi- kui järelturuesindused, aga ka pisikesed ühemehegaraažid.

„Tahtsime luua lahenduse, mis oleks sobilik mistahes tüüpi töökojale,“ selgitab Rando. „Meie loodud lahenduse keskmes on idee, et kõik tänapäevased ettevõtted peavad nägema reaalajas oma äri tervist.“

Rando ja Madise loodud programm on lihtsamalt lahti seletades selleks, et kogu remondi- või hooldusettevõtte töö oleks hallatud ühest keskkonnast.

Tarkvara annab ettevõtte omanikele ja juhtidele otsuste tegemiseks ja plaanide koostamiseks hea sisendi: ettevõtte tervisest tekib tervikpilt. Samuti on mugavalt lahendatud info liikumine töötajate, juhtide ja klien<de vahel. Kõik selle nimel, et andmete sisestamine ja analüüs võtaksid võimalikult vähe aega.

„Kasutajad on kõige olulisemateks funktsioonideks nimetanud sõidukite ja klientide täielikku ajalugu ühes kohas. Samuti liidestusi Transpordiameti ja Äriregistriga, mis võimaldab kiiremaid päringuid. Lisaks kalendrilahendust, kus saavad kokku nii kliendi broneeringud kui ka töökoja tööd ja plaanid,“ toob Rando välja.

Kasulikud liidestused transpordiameti ja äriregistriga lihtsustavad remonditöökodade tööd sõiduki tasutakontrolli ja kogu raamatupidamise ning finantsanalüütika tegemisel.

Edasijõudnud platvormi kasutajad hindavad kõrgelt ka pakkumiste funktsiooni, mis võimaldab kliendiga suhelda ja töid teostusse suunata, aga ka laomoodulit, mille abil on hea teha inventuuri, hallata tellimusi ja omada põhjalikku ülevaadet laoseisust.

Veel võimaldab platvormi töökojaspetsiifilisi täiendusi nagu broneerimise moodul kodulehele, mis annab võimaluse töökoja kliendil ise aegu broneerida.

Tarkvaras on võimalik mugavalt jälgida ja pidada ka tööajaarvestust.

Kõige tipuks toob tarkvara autoremonditöökodade argiellu uut tehnoloogiat – tehisintellektil põhinevaid soovitusi, mis annavad nutikaid nippe remondi, lisamüügi ja muudel teemadel.

Kogu andmevõrk on turvaliselt pilves, mis lahendab vajaduse serveriruumi järele kontoris.

Läti ja Leedu turule laienemiseks kaasatakse veerand miljonit

Kuigi Trumpauto on Eestis juba kanda kinnitanud, on veel palju remonditöökodasid, kus paberimajandus käib endiselt sõna otseses mõttes paberi peal või programmides, mille kasutamine on sama keeruline nagu Madise esmane, loo algul kirjeldatud kokkupuude.

„90% meie klientidest on täna veel Eestis. Esimesed ka juba Lätis ja Leedus ning teenuse tulevikuperspektiivi testimiseks saame heakskiitvaid hinnanguid sealsetelt esimestelt klientidelt Prantsusmaalt, Usbekistanist ja ka Nigeeriast,“ näitlikustab Madis seda, millised on loodud platvormi eeldused edasiseks kasvuks.

Trumpauto on juba sõlminud lepingu partneritega Bosch Car Services ning Shell Branded Workshopsi kaubamärgi töökodadega, kelle esindustes on Trumpauto eelistatud tarkvara Bal<kumis. Edasisi laienemistegevusi Baltimaades rahastatakse 250 000 euro kaasamisega. Projekti kaasatakse nii lead-investor kui ka ühisrahastajad.

Kasutusel ka Eesti rallisõitja Egon Kauri remonditöökojas

Eesti rallisõitja, WRC2-sarja parimatega võidu sõitnud ja MM-idel poodiumile jõudnud Egon Kaur jagab professionaalse rallisportlase karjääri kõrval oma tarkust algajatele sportlastele õpetajana ning peab Pärnumaal omanimelist Kaur Motorspordi sõidukite remondi- ja hooldustöökoda. Viimases on kasutusel Trumpauto tarkvara.

„Mis see siis ära ei ole – tuleb auto töökotta, fikseeritakse vead, teostatakse remont, väljastatakse arve,“ alustab Kaur. „Aga loetelu sai juba päris pikk, eks? Enne töökoja tarkvara kasutuselevõttu oli kogu see andmestik Exceli-põhine. Käis erifailide vahel andmete tagaajamine. Puudus terviklik süsteem.“

Egon Kauri remonditöökojas kasutusele võetud uus tarkvaralahendus vähendas tööjõukoormust ning tõi ülevaatliku pildi kogu töökojas toimuvast. „Ilma tarkvarata on väga suur tõenäosus, et hakkavad tekkima inimlikest eksimustest vead. Midagi jääb tegemata, midagi jääb kontrollimata,“ selgitab Kaur.

Olulisem kogu paberimajanduse süsteemsusest on Kauri sõnul aga sõidukihooldusest tekkiv ajalugu. „Näeme lihtsa vaevaga, mida meie hoolduses või remondis käinud sõidukiga on varasemalt tehtud.“

Kaur hindab ka seda, et töökoja tööd lihtsustab samasse süsteemi liidestatud transpordiame< ja äriregistri päringud. „Ei pea auto otsimiseks minema eraldi transpordiame< kodulehele VIN-koodi või registreerimisnumbri sisestamiseks. Lisaks on tarkvara eeliseks kogu arvemajanduse paindlikkus,“ hindab Kaur.

Registreeri LIVE DEMOle